برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
مهمان عزیز خوش آمدید

راهنمای خرید و نحوه استفاده از سرخ کن

نوشته شده در تاریخ2 سال پیش توسط

شاید سال های پیش استفاده از سرخ کن ها اصلا کار مناسبی نبوده و خیلی از خانواده ها از آن استفاده نمیکردند به این علت که سرخ کن ها برای سرخ کردن نیاز به روغن خیلی زیادی داشتند که بعد از سرخ کردن مواد غذایی روغن بسیار زیادی باقی میماند که استفاده مجدد از آن برای سلامتی بسیار مضر بود اما امروزه سرخ کن هایی طراحی شده که با استفاده از یک قاشق روغن عمل سرخ کردن را انجام میدهند کاری که با سرخ کردن مواد غذایی بر روی اجاق گاز امکان پذیر نیست. بله، شاید زمانی بهتر بود از همان سرخ کردن سنتی بر روی اجاق گاز استفاده کرد تا استفاده از سرخ کن اما با این تکنولوژی جدید بهتر است در هر خانه ای یک سرخ کن باشد تا هم در مصرف روغن که مضرات بسیاری برای بدن دارد صرفه جویی شود و هم غذایی لذیذ و سالم میل کرد و مصرف انرژی را به شدت کاهش داد

نحوه عملکرد سرخ کن های بدون روغن :

سرخ کن های بدون روغن عملکردی مشابه به فرهای کانوکشن دار دارند بدین وسیله که برای انتقال گرما به مواد غذایی از جریان همرفتی استفاده می کنند. این سرخ کن ها دارای یک المنت بسیار پر قدرت هستند که هوای داخل مخزن را بسیار داغ کرده و یک فن قدرتمند کار به گردش در آوردن هوا را به عهده دارد. این فن قدرتمند به انتقال بهتر گرما و پخت سریعتر غذا کمک فراوانی می کند و مدت زمان آشپزی را بسیار کاهش داده به عبارتی غذا به جای پخت با روغن فراوان با جریان هوای داغ پخته می شود . هوای داغ داخل دستگاه باعث گرم شدن مقادیر کم روغن مصرفی می شود و فشار هوای بالای موجود در محفظه، روغن داغ شده را به قطراتی معلق تبدیل می کند که به صورت یک لایه روی مواد غذایی قرار گرفته و کم کم داخل آن نفوض می کنند وجود المنت بالایی و حرارت زیاد آن باعث پخت یکدست مواد غذایی و کاهش مصرف بسیار چشمگیر روغن تا 80 درصد می شود. سرخ کن ها در حجم های متفاوتی طراحی شده اند در ساز های کوچک، متوسط و بزرگ  که بر اساس تعداد عضای خانواده و میزان استفاده ای که میکنید می توانید آن را انتخاب کنید پس برای انتخاب سایز دستگاه به تعداد نفرات خانواده و غذاهایی را که قصد دارید با آن آماده کنید توجه کنید مثلا برای خانواده های  چهار نفره سرخ کن 2 لیتری کفایت می کند و خانواده های شش نفر و بیشتر باید از سایز های بزرگتر استفاده کنند. کیفیت سرخکن ها را فن ها، المنت ها و بردی که در ساخت آن استفاده شده است تعیین میکند که معمولا برند های معتبر از متریال با کیفیتی در ساخت دستگاه و بدنه استفاده میکنند.

مقایسه سرخ کن های بدنه استیل و بدنه پلاستیکی:

در ابتدا میخواهیم سرخ کن های با بدنه استیل و پلاستیک رو باهم مقایسه کنیم. سرخ کن ها یا بدنه استیل هستند یا بدنه پلاستیکی شاید تصور کنید سرخ کن هایی که بدنه استیل دارند خیلی زیاد داغ میشوند یا سرخکن هایی که بدنه پلاستیکی دارند از نظر کیفیتی پایین هستند اما این گونه نیست اگر سرخ کن شما بدنه استیل با یک برند معتبر است به گونه ای آن را طراحی کرده اند تا عایق گرما باشد تا حین استفاده به مصرف کننده آسیب نرساند یا اگر از پلاستیک استفاده شده قطعا جنس تایید شده ای دارد و از پلاستیک محکم و مرغوبی ساخته شد است شما عزیزان برای خرید یک سرخ کن با کیفیت در وحله اول باید به جنس فن ، برد و کارایی دستگاه توجه کنید و بعد به ویژگی های ظاهری که معمولا برند های معتبر که سالیان سال است این محصولات را تولید میکنند سرخ کن ها را به گونه ای طراحی میکنند که هر فرد با هر سلیقه ای بتواند آن را تهیه و از آن استفاده کند.

مقایسه سرخ کن های لمسی و مکانیکی:

سرخ کن های مکانیکی:

سرخ کن های مکانیکی سرخ کن هایی هستن که با ولم امکان تنظیم برنامه ها را به کاربر میدهند که معمولا 2 ولم دارند یکی برای تنظیم دما و دیگری برای تنظیم زمان. معمولا سرخ کن های مکانیکی مثل مدل 9200 فیلیپس برنامه های تعریف شده ندارند و جیزی که در سرخ کن های لمسی دیده می شود اما در مدل های مکانیکی این ویژگی وجود ندارد ولی در قسمت روی سرخ کن 9200 فیلیپس که یک سرخ کن مکانیکی است 6 حالت پخت با دما و زمان مشخص نشان داده شده  که میتوانید از آن برای تنظیم دما و زمان استفاده کنیدو اگر بر روی دستگاه منو یا دما و زمان پخت مشخص نبود حتما در دفترچه راهنمای سرخ کن ها دما و زمان مشخص برای پخت مواد غذایی وجود دارد.  معمولا همه سرخ کن ها چند برنامه مشخص دارند مثل یخ زدایی ، سرخ کردن سیب زمینی ، سبزیجات ، مرغ ، گوشت ، ماهی ، پخت کیک که این دما و زمان پیشنهادی که بر روی سرخ کن  9200 فیلیپس یا هر سرخ کن دیگر مشاهده میکنید صرفا برای مشخص کردن بازده دمایی برای شماست مثلا برای گوشت دمای 200 درجه را در نظر گرفته اما وقتی شما در این دما گوشت را سرخ میکنید متوجه میشوید که با سلیقه شما مناسب نیست مثلا یا خیلی خشک یا خیلی آب دار شده خب این مشخص بودن زمان و دما به شما این امکان را میدهد تا حول محور آن زمان و دما را تغییر دهید تا مواد غذایی بسته به نیاز شما سرخ شود این امکان در سرخ کن های لمسی به صورت برنامه تعریف شده وجود دارد که در ادامه آن را برسی میکنیم

مــدل های پیشـنهادی

-fakir-darky-vacuum-cleaner-%D8%AC%D8%A7

سرخ کن فیلیپس مدل HD9200
خرید از وایت کالا

سرخ کن فیلیپس مدل HD9216
خرید از وایت کالا

%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%88-%D8%B4%D8%A7%D8

سرخ کن تفال مدل EY201827
خرید از وایت کالا

%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D9

سرخ کن تفال مدل FX1000
خرید از وایت کالا

سرخ کن با پنل لمسی:

سرخ کن با پنل لمسی دما و زمان را به شما روی پنل لمسی نشان میدهد. این سرخ کن ها معمولا چند برنامه تعریف شده دارند که دما و زمان مشخص برای آن ها تعریف شده و با انتخاب یک برنامه  و روشن کردن دستگاه دیگر نیاز به انجام هیچ کاری ندارید چون دستگاه اتوماتیک کار خود را شروع میکند که البته شما بسته به سلیقه خود میتوانید دما یا زمان پخت غذا را کم یا زیاد کنید

نکته ای که برای خیلی از مصرف کننده ها مبهمه  این که اگر قرار باشد مواد غذایی به غیر از این منو داخل دستگاه گذاشته و سرخ شود  باید از چه برنامه ای استفاده کرد ؟ در این حالت شما باید توجه کنید که محتویات این غذا به کدام یک از غذاهای منو دستگاه نزدیکتر است و از آن برنامه استفاده کنید و دما و زمان آن را تنظیم کنید .

یکی از ویژگی هایی که سرخ کن فیلیپس مدل 9650 دارد که  آن را از سایر مدل ها متمایز میکند داشتن برنامه مموری است که در دستگاه با حرف M  نشان داده می شود به این برنامه ، برنامه پخت آزاد میگویند که شما هر نوع مواد غذایی که داخل منو برای آن دما و زمان تعریف نشده میتوانید با تنظیم دما و زمان به صورت دستی مواد غذایی را سرخ کنید.

همان طور که گفته شد سرخ کن های مکانیکی با سرخ کن های لمسی هیچ تفاوتی از نظر کیفیتی ندارند فقط تفاوت آن ها در برنامه های ذخیره شده در سرخ کن های لمسی است که این مورد چیزی از کارایی سرخ کن های مکانیکی کم نمی کند و شما به راحتی میتوانید دما و زمان را خودتان تنظیم کنید یا اگر سرخ کن شما برنامه ذخیره شده دارد که با غذای شما و سلیقه شما مناسب است از آن استفاده کنید.

panasonic-mc-cj911-vacuum-cleaner-%D8%AC

مــدل های پیشـنهادی

aeg-ultrasilencer-vx8-1-cb-p-vacum-clean

سرخ کن فیلیپس مدل HD9270
خرید از وایت کالا

%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D9

سرخ کن فیلیپس مدل HD9260
خرید از وایت کالا

%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%B1%D9%

سرخ کن تفال مدل EY401D27
خرید از وایت کالا

-feller-vc-209-vacuum-cleaner-%D8%AC%D8%

سرخ کن تفال مدل EY4018
خرید از وایت کالا

چرا خرید سرخ کن ضروری است؟

امروزه شرکت های تولید لوازم خانگی به دنبال تولید محصولاتی هستنند که چند ویژگی را داشته باشد اول از همه این محصولات با سبک زندگی جدید هم خان باشد . دوم این که به علت پر مشغله بودن اعضای خانواده در کمترین زمان بیشترین کارایی را داشته باشد  و سوم این که زیبایی محصولات حفظ شود سرخ کن ها امروزه به دستگاه های پر مصرفی تبدیل شده اند و اگر شما هم به سرعت در آشپزی اهمیت میدهید و به علت تغییر سبک زندگی نمیتوانید زمان زیادی را در آشپز خانه باشید و در کنار همه این موارد درست کردن غذای سالم برای شما اهمیت دارد با استفاده از سرخ کن خیال شما راحت می شود و در کمترین زمان خوش مزه ترین و سالم ترین غذا را میتوانید تهیه کنید زیرا همان طور که میدانید غذا های سرخ کردنی طرفداران بسیاری دارد اما خب همیشه هنگام مصرف باید بحث سلامتی هم توجه شود.

با خرید سرخ کن با کیفیت در کمترین زمان بهترین غذا را تهیه کنید 

مصرف زیاد روغن در برنامه غذایی

خیلی از افراد تهیه سرخ کن را ضروری نمی دانند به این دلیل که یا از همان سرخ کردن سنتی استفاده میکنند یا غذا را از فست فود ها تهیه می کنند اما به این نکته هم توجه کنید که مصرف زیاد چربی ها در برنامه غذایی روزانه علاوه بر اینکه خطر بروز بیماری های قلبی-عروقی را افزایش می دهند، چربی زیاد موجود در رژیم غذایی باعث بروز اضافه وزن و چاقی و بیماری دیابت می شود. مصرف زیاد موادغذایی پرچرب بخصوص چربی های حیوانی خطر ابتلا به برخی از انواع  سرطان ها را نیز افزایش می دهد. پس اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید از دستگاه هایی استفاده کنید که بیشترین کارایی و کمترین ضرر را برای شما داشته باشند.

به طور کلی استفاده از روغن کم در وعده های غذایی یعنی هدیه دادن سلامتی به بدنتان 

به نکات زیر توجه کنید!

اگر از سرخ کن خود صدایی میشنوید  مانند این که یک فن بسیار سریع می چرخد، این طبیعی است زیرا دستگاه دارای یک فن است که به خنک نگه داشتن قطعات داخلی آن در هنگام روشن بودن دستگاه کمک می کند پس مشکلی از سرخ کن نیست اما اگر صدا از حالت طبیعی خارج شده و خیلی بلند است بهتر است با نمایندگی مربوطه تماس بگیرید تا در اسرع وقت مشکل مربوطه بر طرف گردد.

بعد از هر بار استفاده از سرخ کن  سینی، سبد و المنت های گرمایشی دستگاه را کاملا تمیز کنید زیرا اگر دستگاه را به خوبی تمیز نکید در استفاده بعدی به علت سوختن ذرات روغن از دستگاه دود خارج می شود که میتواند برای دستگاه مناسب  نباشد و اگر چنین اتفاقی افتاد بهتر است دستگاه را متوقف کنید و بعد از خنک شدن آن را خوب تمیز کنید و بعد دوباره سرخ کردن مواد غذایی را ادامه دهید. .

 در این بخش به شما نکته های ریزی گفته می شود تا شما عزیزان بیشترین و بهترین استفاده را ازسرخ کن خود داشته باشید 

VC3320NNT-zoom_01.jpgسرخ کردن مرغ در سرخ کن

اولین نکته که مهم ترین نکته است اینه که هیچ وقت یک مرغ درسته را داخل سرخ کن قرار ندهید

سرخ کن ها معمولا فضای کوچک تری نسبت به فر و آون توستر دارن و هم این که دمای تعریف شده برای مرغ لایه ها خارجی را سرخ میکند و اگر شما بخواهید دمای دستگاه را بالا ببرید تا بخش های مرکزی مرغ پخته شود  سطح خارجی مرغ تیره شده و شکل سوختگی به خود میگیرد. اگر میخواهید همه قسمت های مرغ یکنواخت سرخ شود بهتر است آن را به تیکه ها کوچک تقسیم کنید و بر روی هر قسمت شیار هاایی را با چاقو بگذارید تا گرما به بهترین شکل در آن نفوز کند.

41Z0z2Yn9wL-_SX425_.jpgسرخ شدن یکنواخت مواد غذایی 

نکته دوم برای این است که مواد غذایی شما یک دست سرخ شود. بسیاری از مصرف کننده ها بعد از استفاده از سرخ کن از یک دست سرخ نشدن مواد غذایی مخصوصا سیب زمینی شکایت داشتن

توصیه ای که ما به مصرف کنندگان داریم این است که حین برنامه دستگاه را با دکمه روشن و خاموش متوقف کنید سبد سرخ کن را خارج کرده و مواد غذایی مثل سیبزمینی یا تکه های مرغ را جا به جا کنید و دوباره دکمه استارت را فشار دهید  با این کار مواد غذایی شما یک دست سرخ می شوند

432200493801_1.jpg

پخت کیک در سرخ کن

شاید برای شما جالب باشد که سرخ کن های جدید برنامه پخت کیک دارند . از زمانی که سرخ کن ها تبدیل به سرخ کن های کم مصرف شدند که یگر نیازی نیست برای سرخ کردن مواد غذایی از روغن بسیار زیاد استفاده کرد کارایی سرخ کن ها بسیار بالا رفته. برای این که بتوانید از برنامه پخت کیک در سرخ کن ها استفاده کنید بهتره قالب هایی که به سبد سرخ کن شما که بر حسب حجم سرخ کن است  مناسب است تهیه کنید یا اگر قرار است در سرخ کن کاپ کیک درست کنید بتهرین وسیله که در سرخ کن  قرار میگیرد استفاده از قالب های کاپ کیک است که میتوانید از فروشگاه ها لوازم قنادی تهیه کنید

vacuum_tool_set_253233__19696-1285188376پخت سبزیجات در سرخ کن

نکته اخر مربوط به سرخ کردن سبزیجات است . سبزیجات به دلیل بافت لطیفی که دارند باید با توجه خاصی سرخ شوند و در سرخ کردن آنها دقت شود تا مواد مفید و خصوصا آنتی‌اکسیدان آنها خیلی از دست نرود. لازم به ذکر است که حرارت مورد نیاز برای سرخ کردن سبزیجات نباید خیلی زیاد باشد تا بافت سبزیجات طی حرارت از بین نرود. سرخ کردن سبزیجات در حد تفت باعث می‌شود مواد مغذی آنها حفظ گردد. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند تا جایی که امکان دارد از سرخ کردن عمیق آنها پرهیز شود تا خواص سبزیجات با حرارت بالای روغن از دست نرود مسئله ای که شاید در سرخ کردن به شیوه طبیعی با اجاق گاز زیاد رعایت نشود و ما مجبور باشیم از روغن زیاد استفاده کنیم اما استفاده از سرخ کن مصرف روغن را تا حد بسیار زیادی برای سرخ کردن سبزیجات کم میکند و هم این که ظاهر سبزیجات با سرخ کردن از بین نرفته و خاصیت آن حفظ میشود نکته ای که وجود دارد این است که شما باز هم در این برنامه از سرخ کن می توانید دما را بر اساس سلیقه خود تنظیم کنید اما به این نکته ام توجه داشته باشد برای جذب بهتر مواد مغذی سبزیجات در بدن بهتر است آن ها را در حرارت کم و روغن کم سرخ کنیم.

در این مقاله سعی کردیم تمام موارد و سوالاتی که ممکن است حین خرید یا حین استفاده از سرخ کن ها برای شما عزیزان پیش می آید را برسی کنیم تا با خیال راحت و بدون هیچ ابهامی محصول مورد نیاز خود را خریداری کنید و به راحتی از آن استفاده مفیدی داشته باشید

 

 

ارسال نظر
پاسخ دهید